פרטים על רמת האבטחה באתר ! PCI 1
לקוחות יקרים האתר שלנו מאובטח ברמה הגבוהה ביותר
PCI DSS level-1
[לידיעה המלאה]
הצעה חסכונית במיוחד לעסקים !
בעל עסק, חשבון החשמל פוגע לך בשורת הרווח ? חשבון המים לא מפסיק להתנפח ?
צור ...
[לידיעה המלאה]
הסבר על רכישה באתר
הסבר על אפשרויות הרכישה באתר
[לידיעה המלאה]
שאלות ותשובות על תאורה סולארית
הסבר על אופן העבודה של מוצרים סולאריים.
שאלות ותשובות אופייניות.
[לידיעה המלאה]
לקוחות מספרים...
מבחר תגובות שקיבלנו מלקוחות על המוצרים והשירות שלנו !
[לידיעה המלאה]
מבצע לסטודנטים
הורים יקרים רוצים לחסוך לילדכם אלפי שקלים בהוצאות השוטפות (מים,חשמל)?
[לידיעה המלאה]
רוצים לחסוך הרבה כסף בלי להוציא שקל?
כנסו לעמוד ביצוע סקר התייעלות אנרגטית עצמי וקבלו את המידע הדרוש כדי לחסוך הרבה ...
[לידיעה המלאה]
רוצים לדעת כמה כסף כל מוצר יחסוך לכם?
חלק מהמוצרים באתר יכולים לחסוך לכם אלפי שקלים בשנה! לכל החישובים לחצו כאן
[לידיעה המלאה]
 
 
 
בנייה ירוקה
בנייה ירוקה - גגות ירוקים ומגוון ביולוגי בעיר / חברת רב נוי
גגות ירוקים

 
 

מאת: חברת רב נוי

ליצירת קשר עם חברת רב נוי לחץ כאן
לפרטים נוספים על חברת רב נוי לחץ כאן

התועלות האקולוגיות של הגגות הירוקים רבות וידועות: הם מבודדים את המבנה טרמית ואקוסטית, מצננים את הסביבה, מפחיתים את זיהום האוויר ועוד. תועלת חשובה לא פחות הנה משיכת בעלי חיים וצמחיה, כפיצוי לאובדן השטחים הירוקים בעיר. בנוסף, החוקרים מצביעים על מאפיינים הכרחיים בגג שיתרמו למגוון הביולוגי (biodiversity), כמו: עומק מצע הגידול וסוג המצע, או עיצוב "תפאורה" מתאימה.


צילום: חובב לרנר

מגוון ביולוגי בעיר הוא נושא שמעסיק חוקרים, פעילי סביבה ורשויות מקומיות בעשרים השנים האחרונות. תהליך העיור והבניה המואצים מצמצמים באופן ניכר את השטחים הציבוריים הפתוחים ומביאים לאובדן של מיני בעלי חיים שונים. הפעולות המתקנות כוללות הקמת פארקים טבעיים בתוך העיר, המרת שטחי גינון עירוניים "קונבנציונאליים" לטבעיים, שימור ופיתוח צירים ירוקים שונים בעיר, שימור שמורות טבע בסביבת העיר וכן הקמת גגות וקירות ירוקים. מטרת הגגות הירוקים בהקשר זה היא יצירת כר גידול לבעלי חיים שיפצה על הבניה באותה הסביבה, או יהווה גשר בין אזורים ירוקים מבודדים. בכך, הגג הירוק אמור לסייע להשרדותם של זנים נדירים או נכחדים של מיני בעלי חיים בשרשרת המזון: תולעים, חרקים, עכבישים וציפורים. לגגות יש מספר יתרונות: כמותם בלתי מוגבלת.., כאשר מגננים אותם לרוב אין זה מפריע לשימושים אחרים, וכן, ניתן להגביל את הגישה אליהם, כך שבעלי חיים יכולים להיות עליהם בביטחה.


המחקר על המגוון הביולוגי בגגות הירוקים עדיין בתחילת דרכו ומסקנותיו מוגבלות או מוטות, אך יש לו השפעה רבה על חוגים אחדים, בעיקר באנגליה ובשוויץ. החוקרים מציינים גורמים שונים למידת התרומה של הגג הירוק למגוון הביולוגי, כאשר הגורם הראשון הוא סוג מצע הגידול. מחקרים אחדים הראו, כי שימוש בקרקעות טבעיות ומקומיות עדיף על מצעים אינרטיים או מיובאים. יש שממליצים לשמר את פני הקרקע כבר באתר הבניה (לפחות 15 ס"מ), שכן הם מכילים את הפאונה והפלורה המקוריים. כחלק מהשיח הזה, יצאה בבאזל תקנה כי כל גג שטוח במבנה חדש מחוייב בהתקנת גינה וכל גג בגודל 500 מ"ר ומעלה חייב לעשות שימוש בקרקע המקומית.


צילום: עמיר בלבן

גורמים נוספים להשפעה על המגוון הביולוגי של הגג הירוק הוא עובי המצע, מגוון הצמחיה ותפאורה. מצע מנותק לעולם לא יחליף את עומק הקרקע וישנם בעלי חיים שלא יכולים להתמודד עם סביבת הגג (למשל השלשול), כמו שבטבע לא יוכלו להתמודד עם אזורים סלעיים. אף על פי כן, נראה כי גגות עם מצע עמוק יותר תורמים יותר למגוון הביולוגי, והמצב האופטימלי הוא יצירת גבהים משתנים של מצע בגג. משטרי ניקוז שונים ישפיעו אף הם על המגוון הביולוגי, כשיאפשרו אזורים לחים יותר ופחות, ואפילו אזורי 'אחו-לח' (Wetlands), אם ניתן טכנולוגית וקונסטרוקטיבית למבנה. המחקרים מראים, שגורם מכריע בבחירת הציפורים את הגג, הוא גיוון בצמחיה. לכן, גגות אקסטנסיביים כמו שמקובל באירופה ובארצות הברית, המורכבים משטיח אחיד של צוריות, לרוב אינם מושכים ציפורים. דווקא בחירת צמחיה שאינה בהכרח מקומית, עשויה למשוך ציפורים ממינים שונים. גם עיצוב הגג הירוק ושימוש באלמנטים מסויימים ימשכו בעל חיים מסויימים. לדוגמה, גדות חול בשביל נמלים, גזעי עץ חלולים לדבורים, ענפי עץ למנוחת ציפורים ועוד. לפיכך, בכדי שגג ירוק יצליח למלא את ייעודו למשיכת בעלי חיים, התכנון של הגג חייב להיעשות לאחר הכרות עם מיני הסביבה ועם תנאי המחייה שלהם, בשיתוף עם אנשי המקצוע המתאימים.

בישראל, הקימה החברה להגנת הטבע ב-2009 מבנה מעודד מערכות חיים בתחנה לחקר ציפורי ירושלים, בשילוב גג ירוק "חי". מערכת 'תשתית חכמה' (יריעות להגנה על האיטום ולניקוז המים) מתוצרת ZinCo הותקנה על הגג, ומעליה שוטחה קרקע טבעית מקומית בגבהים משתנים של 5-20 ס"מ ונשתלו ונזרעו גיאופיטים ומיני צמחי בר. הצמחיה מושקית אך ורק בחסדי שמיים ולכן הגג יבש לחלוטין בקיץ. ככל הנראה, לסוג זה של גינון (אקסטנסיבי) עדיף לדאוג לעובי מצע של 50-80 ס"מ, אם רוצים להאריך את תקופת הצמחיה והפריחה. ואולם, מצע עמוק מצריך היערכות קונסטרוקטיבית של המבנה למשקל של 1-1.6 טון למ"ר! אל הגג החי בתחנה לחקר צפורי ירושלים מגיעים חרקים, זוחלים וציפורים. בקירות המבנה שולבו תיבות קינון שמיועדות לבעלי החיים ודייריהן מגיעים גם לגג.הגג החי בקיץ. צילום: רב נוי

ללא ספק, הגגות הירוקים אינם מהווים תחליף לשטחים הירוקים הפתוחים. אך בסביבה בה השטחים הירוקים בלאו הכי הולכים ומצטמצמים, זהו פתרון מעשי לבעלי החיים ופיצוי נאות. במידה והמטרה העיקרית הנה תרומה למגוון הביולוגי, השיקולים בתכנון יהיו שונים מאשר גג ירוק לשם בידוד טרמי, גג ירוק במבנה עם בעיות עומס וכד'. ואולם, חשוב לזכור, שגם גג ירוק שמטרותיו הראשונות אחרות, אפילו גג ירוק אינטנסיבי, עדיין ימשוך מגוון של בעלי חיים.
ליצירת קשר עם חברת רב נוי לחץ כאן
לפרטים נוספים על חברת רב נוי לחץ כאן

 

 

 

 

 
 


כל התמונות באתר נלקחו מהאתר המצויין http://www.freedigitalphotos.net/